Association – Organic Structure

Bodies

The Solicitors and Enforcement Agents National Association includes national, regional, local bodies and specialty colleges and respective bodies.


National Bodies

President, Superior Council, General Assembly, Fiscal Council, General Council and Congress.


President

 President: José Carlos Resende


General Assembly

 President:: Armando Oliveira (Lisbon)

 1st Secretary: Paulo Branco (Braga)

 2nd Secretary:  Ana Filipa da Silva (Seixal)

 

General Council

José Carlos Resende President: José Carlos Resende (Viana do Castelo)

Edite Gaspar 1st Vice-President: Armando A. Oliveira (Braga)

Edite Gaspar 2nd Vice-President: Edite Gaspar (Lisbon)

 1st Secretary: Rui Miguel Simão (Lisboa)

 2nd Secretary: Rute Baptista Pato (Benavente)

João Capítulo Treasurer: Vanda Santos Nunes (Barreiro)

Board members:
 João Coutinho (Figueira da Foz)

 Carla Franco Pereira (Évora)

 Luís Coelho (Alverca do Ribatejo)

 Maria José Almeida Ricardo (Lisbon)

Nuno Figueiredo (Guarda)

 Ana Paula Jácome (Torres Vedras)

 

Superior Council

 António Brás Duarte President: Carlos de Matos (Lisbon)

Board members:
 Mário Couto (Vila Nova de Gaia)

 Maria dos Anjos Fernandes (Leiria)

Carla Carlão Otília Ferreira (Lamego)

 José Guilherme Pinto (Maia)

 Neusa Silva (Viseu)

 Valter Jorge Rodrigues (Moita)

 Margarida Carvalho (Lisbon)

  Susana Pinto (Felgueiras)

  Ana de Sousa Matos (Paços de Ferreira)

 João Norte (Vila Franca De Xira)

 

Fiscal Council

 President: Miguel Ângelo Costa (Barcelos)

 Secretary: João Francisco Lameiro Pinto (Sesimbra)

 

Board member: Mazars & Associados, Sroc, S.A.

 


Colleges 

Professional Council of the College of Solicitadores


 President: Júlio Santos (Silves)

 Vice-President: Fernando Rodrigues (Matosinhos)

 Board member: Marco Antunes (Vagos)

 Board member: Lénia Conde S. Alves (Leiria)

 Board member: Christian Pedrosa (Almada)

 

Professional Council of the College of Enforcement Agents


 President: Jacinto Neto (Loures)

 Vice-President:  Mara Fernandes (Lisbon)

 Board member: Marco Santos (Trofa)

 Board member: Susana Rocha (Matosinhos)

 Board member: Nelson Santos (Marinha Grande)

 

Regional Bodies

Regional Assemblies and Regional Councils

 

Regional Assemblies

Coimbra Regional Assembly

President: Gonçalves Sapinho (Leiria)
Secretary: Telma Silva (Pombal)
Secretary: David Lemos Morgado (Viseu)

 

Porto Regional Assembly

President: Joaquim Baleiras (Porto)
1st Secretary: Paula Pereira (Viana do Castelo)
2nd Secretary: Nuno Edison Mendes (Baião)

 

Lisbon Regional Assembly

President: Celestina Maria Isidoro Pardal Barneto (Montemor-o-Novo)
1st Secretary: Carla Matos Pinto (Torres Vedras)
2nd Secretary: Maria Helena Alves (Oeiras)

 

Regional Councils

Coimbra Regional Council

 President: Anabela Veloso (Santa Comba Dão)

 Secretary: Leandro Siopa (Pombal)

Board members:

 Edna Nabais (Castelo Branco)

 Amílcar dos Santos Cunha (Cantanhede)

 Graça Isabel Carreira (Alcobaça)

 

Porto Regional Council

 President: Duarte Pinto (Porto)

 Secretary: Alexandra Ferreira (Porto)

Board members:
 Elizabete Pinto (Porto)

 Nuno Manuel de Almeida Ribeiro (Santa Maria da Feira)

 Delfim Costa (Barcelos)

 

Lisbon Regional Council

 President: João Aleixo Cândido (Seixal)

 Secretary: António Correia Novo (Portalegre)

Board members:
 Natércia Reigada (Lagos)

 Maria José Santos (Silves)

 Carlos Botelho (Almada)

 

Local Bodies

Porto Regional Council

Aveiro District Delegation - Ângelo Cardoso; CP: 1804 (distrital.aveiro@osae.pt)
Águeda Professional Municipality Representative - Emanuel Silva; CP: 4770
Albergaria-a-Velha Professional Municipality Representative - Elisabete Valente; CP: 6829
Anadia and Mealhada Professional Municipality Representative - Francisco Casimiro; CP: 5281
Arouca Professional Municipality Representative - Ana Tomé; CP: 5860
Castelo de Paiva Professional Municipality Representative - Manuel Fonseca; CP: 5266
Espinho Professional Municipality Representative - Adelaide Castro Malta; CP: 4476
Estarreja Professional Municipality Representative - Carlos Tavares; CP: 6399
Ílhavo Professional Municipality Representative - Mafalda Pires de Lima; CP: 6663
Oliveira de Azeméis Professional Municipality Representative - António Vieira; CP: 4687
Oliveira do Bairro Professional Municipality Representative - Clarinda Pereira; CP: 3249
Ovar and Murtosa Professional Municipality Representative - Florbela Marques Gonçalves; CP: 6273
Santa Maria da Feira Professional Municipality Representative - Mónica Azevedo; CP: 4750
São João da Madeira Professional Municipality Representative - Susana Duarte; CP: 7593
Vagos Professional Municipality Representative - Marco Antunes - CP: 3412
Vale de Cambra and Sever do Vouga Professional Municipality Representative - Sandra Nogueira; CP: 5495

Braga District Delegation - Pedro Pinto; CP: 4342 (distrital.braga@osae.pt)
Amares and Terras do Bouro Professional Municipality Representative - Helena Silva; CP: 7630
Barcelos Professional Municipality Representative - Cristiana Carneiro Faria; CP: 7728
Cabeceiras de Basto Professional Municipality Representative - Carmo Pereira; CP: 6944
Celorico de Basto Professional Municipality Representative - António Cerqueira; CP: 5849
Esposende Professional Municipality Representative - António Fernandes; CP: 7720
Fafe Professional Municipality Representative - Diana Fernandes; CP: 7632
Guimarães Professional Municipality Representative - Sara Ribeiro Guimarães; CP: 4630
Vila Verde Professional Municipality Representative - Glória Abreu; CP: 6763
Vizela Professional Municipality Representative - Sílvia Lopes; CP: 4036

Bragança District Delegation - Maria Antónia Bernardo; CP: 5632 (distrital.braganca@osae.pt)
Alfândega da Fé, Moncorvo and Freixo de Espada à Cinta Professional Municipality Representative - Rúben Fernandes; CP: 6866
Mirandela Professional Municipality Representative - Márcia Gomes; CP: 7669
Vila Flor and Carrazeda de Ansiães Professional Municipality Representative - Hélder Abade; CP: 5531
Vimioso, Miranda do Douro and Mogadouro Professional Municipality Representative - Telmo Mesquita; CP: 4984
Vinhais Professional Municipality Representative - Maria Antónia Bernardo; CP: 5632

Porto District Delegation - Nicolau Vieira; CP: 3530 (distrital.porto@osae.pt)
Amarante Professional Municipality Representative - Ana Meireles; CP: 5011
Baião Professional Municipality Representative - Nuno Edison Mendes; CP: 1970
Felgueiras Professional Municipality Representative - Ricardo Oliveira; CP: 7012
Gondomar Professional Municipality Representative - Pedro Carriço; CP: 3909
Lousada Professional Municipality Representative - Maria José Vieira; CP: 3352
Maia Professional Municipality Representative - Paulo Miguel Cortesão; CP: 4150
Marco de Canaveses Professional Municipality Representative - Patrícia Vieira; CP: 4971
Matosinhos Professional Municipality Representative - Eunice Coelho; CP: 3586
Paços de Ferreira Professional Municipality Representative - Eva Paula Pedro; CP: 4115
Paredes Professional Municipality Representative - Cecília Mendes; CP: 4327
Penafiel Professional Municipality Representative - José Cardoso; CP: 4141
Póvoa do Varzim Professional Municipality Representative - Josué Silva; CP: 2946
Santo Tirso Professional Municipality Representative - Pedro M. Santos; CP: 7858
Trofa Professional Municipality Representative - Marco Santos; CP: 4276
Valongo Professional Municipality Representative - Maria José Martins; CP: 4029
Vila do Conde Professional Municipality Representative - Susana Gonçalves; CP: 3094
Vila Nova de Gaia Professional Municipality Representative - Libertária Lemos; CP: 2587

Viana do Castelo District Delegation - Ivete Mendes Pereira; CP: 2387 (distrital.viana@osae.pt)
Arcos de Valdevez Professional Municipality Representative - Sónia Cunha; CP: 6830
Caminha and Vila Nova de Cerveira Professional Municipality Representative - Júlia Pinto Barbosa; CP: 2671
Paredes de Coura Professional Municipality Representative - Francisca Ferreira Leite; CP: 2602
Ponte da Barca Professional Municipality Representative - Iola Meira; CP: 4553
Ponte de Lima Professional Municipality Representative - Adriana Santos; CP: 4622
Valença Professional Municipality Representative - Paula Ferreira; CP: 4265

Vila Real District Delegation - Adelina Soares; CP: 1962 (distrital.v.real@osae.pt)
Chaves and Vila Pouca de Aguiar Professional Municipality Representative - Sílvia Teixeira; CP: 3230
Mondim de Basto and Ribeira da Pena Professional Municipality Representative - Maria Altina Carvalho; CP: 4063
Montalegre and Boticas Professional Municipality Representative - Ana Margarida Braz Magalhães; CP: 6455
Murça, Alijó and Sabrosa Professional Municipality Representative - Sandra Teixeira dos Santos; CP: 6522
Peso da Régua, Santa Marta de Penaguião and Mesão Frio Professional Municipality Representative - Maria do Céu Lopes; CP: 3452
Valpaços Professional Municipality Representative - Amândio Luís Terra Ribeiro; CP: 2932


Coimbra Regional Council

Castelo Branco District Delegation - Lina Roque; CP: 6853 (distrital.c.branco@osae.pt)
Covilhã Professional Municipality Representative - Marcelo Ferreira; CP: 6532
Fundão Professional Municipality Representative - Maria Conceição Marques Mendes; CP: 4736

Coimbra District Delegation - Carlos Veríssimo; CP: 7101 (distrital.coimbra@osae.pt)
Cantanhede Professional Municipality Representative - Liliana Ferreira; CP: 5134
Figueira da Foz Professional Municipality Representative - Manuel Rascão Marques; CP: 1809
Lousã Professional Municipality Representative - Diana Correia; CP: 7752
Montemor-o-Velho Professional Municipality Representative - Carlos Simões; CP: 5621
Soure Professional Municipality Representative - Filipe Ramos Gante; CP: 6757

Guarda District Delegation - Prazeres Varandas; CP: 4376 (distrital.guarda@osae.pt)

Leiria District Delegation - Elisabete Guilhermino; CP: 3481 (distrital.leiria@osae.pt)
Alcobaça Professional Municipality Representative - Paula Mariano; CP: 4811
Batalha Professional Municipality Representative - Liliana Santos; CP: 4808
Caldas da Rainha Professional Municipality Representative - Maria do Céu Santos; CP: 2862
Marinha Grande Professional Municipality Representative - Odete Maurício; CP: 6420
Nazaré Professional Municipality Representative - António Manuel Bem Remígio; CP: 3182
Peniche Professional Municipality Representative - Maria do Céu Santos; CP: 2862
Pombal Professional Municipality Representative - Dulce Cordeiro; CP: 1769
Porto de Mós Professional Municipality Representative - Marlene R. Cordeiro; CP: 7668

Viseu District Delegation - Sandra Costa; CP: 5558 (distrital.viseu@osae.pt)
Cinfães Professional Municipality Representative - Catarina Mourisco; CP: 7440
Lamego Professional Municipality Representative - Otília Ferreira; CP: 3454
Oliveira de Frades Professional Municipality Representative - Ângela Margarida Ribeiro; CP: 7198
Tondela Professional Municipality Representative - Clara Ferreira; CP: 6341


Lisbon Regional Council

Azores Municipality Delegation - Beatriz T. Canto; CP: 2983 (distrital.acores@osae.pt)

Beja District Delegation - João Pedro Mendes Pereira; CP: 7394 (distrital.beja@osae.pt)
Odemira Professional Municipality Representative - Maria Madalena F. Silva; CP: 1493

Évora / Portalegre District Delegation - Ângela Lacão; CP: 6789 (distrital.evora-portalegre@osae.pt)

Faro District Delegation - José Jácome; CP: 2859 (distrital.faro@osae.pt)
Faro Professional Municipality Representative - José Jácome; CP: 2859 (distrital.faro@osae.pt)
Albufeira Professional Municipality Representative - Tânia Fernandes; CP: 6530
Aljezur Professional Municipality Representative - Sofia Quatorze; CP: 6360
Lagoa Professional Municipality Representative - José Boralho; CP: 1318
Lagos Professional Municipality Representative - Maria Cristina Santos Silva; CP: 2646
Loulé Professional Municipality Representative - Francisco Reinas Marçal de Azevedo; CP: 2613
Olhão Professional Municipality Representative - Carmo Gonçalves; CP: 2303
Portimão Professional Municipality Representative - Isabel Amado; CP: 2185
Silves Professional Municipality Representative - Luísa Batista Félix; CP: 6296
São Brás de Alportel Professional Municipality Representative - Fernando Neto Correia; CP: 2079
Tavira Professional Municipality Representative - Maria Luísa Cabeçudo; CP: 3030

Lisbon District Delegation - Elsa Mota; CP: 2703 (distrital.lisboa@osae.pt)
Alenquer Professional Municipality Representative - Maria de Fátima Baptista; CP: 2958
Almada Professional Municipality Representative - José Mário Santiago; CP: 1252
Amadora Professional Municipality Representative - Marcolino Ferreira Vicente; CP: 2704
Barreiro Professional Municipality Representative - Rute Oliveira; CP: 2733
Cadaval Professional Municipality Representative - Ana Paula Tavares; CP: 2539
Cascais Professional Municipality Representative - António Pereira; CP: 3844
Loures Professional Municipality Representative - Elsa Pedro; CP: 3876
Mafra Professional Municipality Representative - Ana Teresa Zorro; CP: 1656
Moita Professional Municipality Representative - Isabel Barroso; CP: 1975
Montijo Professional Municipality Representative - Cristina Mateus; CP: 3355
Odivelas Professional Municipality Representative - Débora Riobom dos Santos; CP: 4853
Oeiras Professional Municipality Representative - Elisabete Trindade Alves; CP: 6772
Seixal Professional Municipality Representative - Elisabete Enguião; CP: 1441
Sintra Professional Municipality Representative - Isália Gomes; CP: 5108
Torres Vedras Professional Municipality Representative - Fátima Silva; CP: 1800
Vila Franca de Xira Professional Municipality Representative - João Norte; CP: 3926

Madeira District Delegation - Vítor Ferreira; CP: 5579 (distrital.madeira@osae.pt)

Santarém District Delegation - Paulo Melo; CP: 1283 (distrital.santarem@osae.pt)
Abrantes Professional Municipality Representative - Ana Maria Braz; CP: 1818
Alcanena Professional Municipality Representative - Filipa Gameiro; CP: 4561
Almeirim Professional Municipality Representative - Teresa Marques; CP: 4669
Benavente Professional Municipality Representative - Sandra Melo; CP: 4528
Cartaxo Professional Municipality Representative - Dulce Sacramento; CP: 2549
Entroncamento Professional Municipality Representative - Sérgio Carrilho Pinto; CP: 2359
Ourém Professional Municipality Representative - Carlos Órfão; CP: 4156
Rio Maior Professional Municipality Representative - Paulo César Carvalho; CP: 1586
Tomar Professional Municipality Representative - Alberto Godinho; CP: 1567
Torres Novas Professional Municipality Representative - João Pereira; CP: 4593

Setúbal District Delegation - Nuno Godinho; CP: 4384 (distrital.setubal@osae.pt)
Palmela Professional Municipality Representative - Arminda Franco; CP: 2512
Sesimbra Professional Municipality Representative - Cremilde Pinto; CP: 2639

OSAE Representatives Assembly

Beatriz T. Canto (Azores), João Pedro Mendes Pereira (Beja), Ângelo Cardoso (Aveiro), Carlos Neves (Aveiro), Lisanne Peixoto (Aveiro), Pedro Pinto (Braga), Delfim Costa (Braga), Cláudio Serra (Braga), Verónica Fonseca (Braga), Maria Antónia Bernardo (Bragança), Lina Roque (Castelo Branco), Carlos Veríssimo (Coimbra), Ramiro Simões Santos (Coimbra), Ângela Lacão (Évora / Portalegre), José Jácome (Faro), Madalena Moura Rosa (Faro), Prazeres Varandas (Guarda), Elisabete Guilhermino (Leiria), Vanessa Domingues (Leiria), Sónia Félix (Leiria), Elsa Mota (Lisbon), José Luís Queiroz (Lisbon), Armando Oliveira (Lisbon), Carlos de Matos (Lisbon), Rui Carvalheiro (Lisbon), Maria do Carmo Borges (Lisbon), João Norte (Lisbon), Eleonora Domingos (Lisbon), Ana Paula Jácome (Lisbon), Carla Mestre (Lisbon), Marcolino Vicente (Lisbon), Isália Gomes (Lisbon), Joaquim Fernandes (Lisbon) Vítor Ferreira (Madeira), Nicolau Vieira (Porto), Paulo Teixeira (Porto), Cecília Mendes (Porto), Fernando Rodrigues (Porto), Pedro Carriço (Porto), Alexandra Ferreira (Porto), Pedro Jesus (Porto), Paula Luís (Porto), Joaquim Moreira (Porto), Carlos Magalhães (Porto), Paulo Melo (Santarém), Rute Baptista Pato (Santarém ), Nuno Godinho (Setúbal), Daniel Sales (Viana do Castelo), Francisca Ferreira Leite (Viana do Castelo), Adelina Soares (Vila Real) and Sandra Costa (Viseu).


Representatives Assembly of the Professional College of Solicitadores

Fernanda Medeiros (Azores), Eugenia Silva (Braga), Isabel Patrício (Bragança), Elsa Rolo (Castelo Branco), Tatiana Gomes (Coimbra), Júlio Vieira dos Santos (Faro), José Luís Saraiva (Guarda), Carlos José de Matos (Leiria), Débora Riobom dos Santos (Lisbon), Elisabete Enguião (Lisbon), Elizabete Pinto (Porto), Vera Oliveira (Porto), Sérgio Marecos (Santarém), Ana Paula Távora (Viana do Castelo), António Costa Paulo (Vila Real) and Ana Raquel Marques (Viseu).


Representatives Assembly of the Professional College of Enforcement Agents

Elisabeth Costa (Azores), Isabel Reis Mendes (Beja), Susana Santos Pereira (Aveiro), Armando A. Oliveira (Braga), Joana Bonifácio (Bragança), Graça Martis Farinha (Castelo Branco), Carlos Simões (Coimbra), António Fonseca (Guarda), Filipa Gameiro (Leiria), Mara Fernandes (Lisbon), Alexandra Cidades (Lisbon), Fátima Barros Ferreira (Madeira), Duarte Pinto (Porto), Susana Lopes Silva (Porto), Ricardino Gonçalves (Santarém), Isabel Ramos (Viana do Castelo), Helena Matos Pereira (Vila Real) and Bruno Nascimento (Viseu).